Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Pracovní setkání na téma dostupnosti hrazené péče pro pacienty

Pracovní setkání na téma dostupnosti hrazené péče pro pacientyDatum konání:
31.5.2024

 

Dne 31. 5. 2024 se uskutečnilo pracovní setkání na téma dostupnosti hrazené péče pro pacienty, které bylo připraveno ve spolupráci Mgr. Kláry Šimáčkové Laurenčíkové zmocněnkyně vlády pro lidská práva, nás, PULZ Poradní unie pro legislativu ve zdravotnictví.

Impulzem k uspořádání tohoto setkání byla kauza malého chlapce Martínka trpícího vážným onemocněním, o které každý z nás jistě slyšel. Úhradový systém je složitý a pro širokou veřejnost naprosto nesrozumitelný, díky čemuž pak pacienti mnohdy vůbec netuší, na jakou péči mají skutečně nárok. V tomto ohledu je u nás legislativa nejednoznačná a mnohdy zbytečně složitá.

Ptáme se: Jsou úhradové mechanismy, které existují, správně nastavené? Co by se mělo a mohlo změnit? Dozví se dneska pacient jasným a srozumitelným způsobem, nač má v rámci českého zdravotnictví nárok? Kdo má znalosti a časový prostor pacientovi jeho pozici vysvětlit?

V rámci diskuse jsme identifikovali následující klíčové okruhy pro další práci:

  • Informovanost a zdravotní gramotnost pacientů
  • Práce s daty tak, aby bylo možné identifikovat oblasti, ve kterých je systém neefektivní
  • Podpora účasti pacientských organizací v řízeních o stanovení výše a podmínek úhrady léčivých přípravků
  • Větší zapojení celospolečenského pohledu na hodnocení nákladů a dopadů na veřejné rozpočty
  • Příprava nové legislativy u inovativních zdravotnických prostředků
  • Zjednodušení pravidel regulace reklamy a další

 Tímto bychom moc rádi poděkovali všem zúčastněným! Velice si vážíme toho, že mají chuť i čas kultivovat prostředí a pravidla v českém zdravotnictví. Zejména děkujeme Mgr. Kláře Šimáčkové Laurenčíkové, která celou akci iniciovala a zaštítila.  Diskuse u kulatého stolu probíhala věcně a snad i přínosně vzhledem k další potenciální spolupráci. Témata jsme připraveni diskutovat do hloubky, ale zároveň bychom rádi k veřejnosti mluvili srozumitelným jazykem. Chceme přispět k popularizaci témat, která ovlivňují kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Zdraví totiž máme pouze jedno.

 

V září pokračování! Těšíme se!


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů